ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը մարտի 11-ին հանդիպեց Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆի հետ:
Խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ բարեկամական հարաբերությունները երկու պետությունների եւ խորհրդարանների միջեւ ներդաշնակ զարգանում են: «Հատկապես 2019-ի ընթացքում բավականին ակտիվացել էին բարձրաստիճան փոխայցերը: Ցավոք, COVID-19-ի պատճառով անմիջական շփումները եւ պաշտոնական պատվիրակությունների փոխայցերը ժամանակավորապես ընդհատվեցին: Չնայած այդ հանգամանքին՝ գոհունակությամբ նշեմ, որ քաղաքական երկխոսությունը խորհրդարանների միջեւ չի ընդհատվել: Շարունակվում են գործնական շփումները ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեի միջեւ»,-նշեց Լիլիթ Մակունցը՝ համագործակցության համատեքստում կարեւորելով նաեւ Բունդեսթագի կողմից հովանավորվող «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի իրականացման շարունակականությունը:
Լիլիթ Մակունցը բարձր գնահատեց տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման եւ փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը: Նրա խոսքով՝ գնահատելի էին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի կապակցությամբ նախորդ տարվա հոկտեմբերի 29-ին Բունդեսթագում կայացած քննարկումները:
Խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարը արժեւորեց Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի հարցով 2021 թվականի մարտի 4-ին Գերմանիայի Բունդեսթագում տեղի ունեցած հատուկ քննարկումը:
Երկուստեք կարեւորվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերջնական կարգավորման ուղղությամբ բանակցությունների շարունակությունը:
Լիլիթ Մակունցն առանցքային համարեց արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի՝ առանց սահմանափակումների իրացման եւ ըստ այդմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական հստակեցման հարցերը: Անդարադարձ կատարվեց նաեւ Ադրբեջանի կողմից գրավված հայկական տարածքների դեօկուպացիայի խնդրին:

On March 11, the Head of My Step Faction of the RA National Assembly Lilit Makunts met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Armenia Michael Johannes Banzhaf.
The Head of the Faction has noted that the friendly relations harmonically develop between the two states and parliaments. “Especially during 2019 the high ranking officials’ mutual visits had been rather activated. Unfortunately, because of COVID-19 the immediate contacts and the official delegations’ mutual visits temporarily interrupted. Despite that fact, I would note with satisfaction that the political dialogue between the parliaments has not been interrupted. The practical contacts continue between the NA President Ararat Mirzoyan and the FRG Bundestag President Wolfgang Schäuble,” Lilit Makunts noted, also highlighting in the context of cooperation the continuity of the implementation of the International Parliamentary Scholarship programme funded by the Bundestag.
Lilit Makunts highly assessed the efforts of the German side directed to strengthening of peace and stability in the region and formation of atmosphere of mutual trust. According to her, the discussions held in the Bundestag on October 29 of the previous year in relation to the war unleashed by Azerbaijan in Nagorno Karabakh were appraisable.
The Head of the Parliamentary Faction evaluated the special discussion held in the Bundestag of Germany on 4 March 2021 on the immediate return of the Armenian prisoners of war and the civilian persons.
Both sides emphasized the continuity of the negotiations on the final settlement of the Nagorno Karabakh problem within the frameworks of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format.
Lilit Makunts considered as a key issue the right of the Artsakh-Armenians’ self-determination without realization of restrictions and the issues of the final specification of Nagorno Karabakh status. She also referred to the problem of de-occupation of the conquered Armenian territories.