ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը մարտի 11-ին հանդիպեց Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆի հետ:
Խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ բարեկամական հարաբերությունները երկու պետությունների եւ խորհրդարանների միջեւ ներդաշնակ զարգանում են: «Հատկապես 2019-ի ընթացքում բավականին ակտիվացել էին բարձրաստիճան փոխայցերը: Ցավոք, COVID-19-ի պատճառով անմիջական շփումները եւ պաշտոնական պատվիրակությունների փոխայցերը ժամանակավորապես ընդհատվեցին: Չնայած այդ հանգամանքին՝ գոհունակությամբ նշեմ, որ քաղաքական երկխոսությունը խորհրդարանների միջեւ չի ընդհատվել: Շարունակվում են գործնական շփումները ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեի միջեւ»,-նշեց Լիլիթ Մակունցը՝ համագործակցության համատեքստում կարեւորելով նաեւ Բունդեսթագի կողմից հովանավորվող «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի իրականացման շարունակականությունը:
Լիլիթ Մակունցը բարձր գնահատեց տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման եւ փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը: Նրա խոսքով՝ գնահատելի էին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի կապակցությամբ նախորդ տարվա հոկտեմբերի 29-ին Բունդեսթագում կայացած քննարկումները:
Խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարը արժեւորեց Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ վերադարձի հարցով 2021 թվականի մարտի 4-ին Գերմանիայի Բունդեսթագում տեղի ունեցած հատուկ քննարկումը:
Երկուստեք կարեւորվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերջնական կարգավորման ուղղությամբ բանակցությունների շարունակությունը:
Լիլիթ Մակունցն առանցքային համարեց արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի՝ առանց սահմանափակումների իրացման եւ ըստ այդմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական հստակեցման հարցերը: Անդարադարձ կատարվեց նաեւ Ադրբեջանի կողմից գրավված հայկական տարածքների դեօկուպացիայի խնդրին:

11 марта руководитель парламентской фракции «Мой шаг» Л.Макунц встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом ФРГ в Армении Михаэлем Йоханнесом Банцхафом.
Глава фракции отметил a , что дружеские отношения между двумя государствами и парламентами развиваются гармонично. «Особенно активными взаимные визиты на высшем уровне стали в 2019 г. К сожалению, из-за COVID-19 прямые контакты и ответные визиты официальных делегаций были временно приостановлены. Несмотря на это, мне приятно отметить, что политический диалог между парламентами не прерван. «Продолжаются деловые контакты между Председателем НС РА А.Мирзояном и Председателем Бундестага ФРГ Вольфгангом Шойбле», - заметила Л.Макунц, подчеркнув в контексте сотрудничества продолжение спонсируемой Бундестагом программы «Международная парламентская стипендия».
Л.Макунц высоко оценила усилия немецкой стороны по укреплению мира и стабильности в регионе и создание атмосферы взаимного доверия. По ее словам, обсуждения в Бундестаге 29 октября прошлого года в связи с войной, развязанной Азербайджаном в Нагорном Карабахе, получили высокую оценку.
Руководитель парламентской фракции оценила также состоявшееся 4 марта 2021 г. в Бундестаге Германии специальное обсуждение вопроса о немедленном возвращении армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых Азербайджаном.
Обоюдно подчеркнута важность продолжения переговоров по окончательному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Л.Макунц сочла ключевыми вопросы права арцахских армян на самоопределение без ограничений и, соответственно, окончательного уточнения статуса Нагорного Карабаха. Затронута также проблема деоккупации занятых Азербайджаном армянских территорий.